102

Türkiye'yi 6 bin metrekareye sığdırdılar!

G20 Zirvesi’nde dünya liderleri ve eşlerine Türkiye’yi tanıtmak için kültür çadırı kuruldu. Çadırda halk oyunları, turistik destinasyon maketleri, Türk kahvesi gibi yerel tatlar yer alıyor.

15-16 Kasım’da Antalya’da düzenlenecek G20 toplantısı için Antalya’da hazırlıklar son hız devam ediyor. Dünya liderlerini ağırlamaya hazırlanan Antalya Belek’te ev sahibi oteller hazırlıklarda son noktaya geldi. Belek’te yapılan planlamalara göre, Regnum Carya Hotel Kongre Merkezi’nde düzenlenecek toplantılara ek olarak Kaya Palazzo ve Kaya Belek Otelleri de liderlerin kamuoyu önüne çıkacağı yer olacak.

Tüm basın toplantılarının otellerinde yapılacağını söyleyen Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya, 2 bin 500 basın mensubunun otellerinde görev yapacağını kaydetti. Kaya ayrıca, Cumhurbaşkanlığı tarafından otellerinin bahçesine kültür ve tanıtım çadırı kurulduğunu ifade ederek, 6 bin metrekarelik bu alanda Türk tarihi ve kültürünü tanıtıcı stantlar kurulduğunu dile getirdi.

Kaya, “Liderler ve eşleri Antalya’yı ya da Türkiye’yi gezme fırsatı bulamayabilirler, bu nedenle alandan çıkmadan Türkiye’yi tanıyabilecekleri bir çadır kuruldu” derken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde dünya liderlerinin eşlerinin de burada ağırlanacağını kaydetti. Kaya, “Öngörülen programa göre ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama da gelecek. Çadırda birçok stant var, çeşitli halk oyunları, gösteriler, yerel tatlar, turistik destinasyonlar tanıtılacak. Obama ve diğer eşlere Türk kahvesi, lokum gibi yerel tatlar ikram edilecek” diye konuştu.